Opozycjo, nie idź tą drogą!

Drukuj

Krytyka działań rządu i Prezydenta Andrzeja Dudy jest powszechna, znana i często uzasadniona. Jednak opozycja poza zmasowanym atakiem nie przedstawia żadnych konkretnych rozwiązań, kłóci się między sobą i co najgorsze stara się zawłaszczyć społeczeństwo obywatelskie.

O niepożądanych efektach działań rządu Prawa i Sprawiedliwości popieranych przez Prezydenta Andrzeja Dudę mówi się dużo i często, co jest jak najbardziej uzasadnione. Wszyscy obywatele, którym zależy na Polsce, powinni być czujni i patrzeć na ręce każdej władzy. Taka jest też rola opozycji. Jednak poza totalną krytyką musi przedstawiać także jakieś konkretne propozycje. Tych jak na razie brak, jednak to nie jedyny problem.

Mamy do czynienia z największym kryzysem konstytucyjnym po 1989 roku. Mimo mijających dni (już kilkudziesięciu) wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozostaje nieopublikowany. Co na to opozycja? Nie licząc kilku prób merytorycznej dyskusji, partie opozycyjne skupiają się na walce między sobą. Najlepszym przykładem może być marsz „Jesteśmy i będziemy w Europie” organizowany przez Komitet Obrony Demokracji (milczeniem pominę spory o loga partyjne na bilbordach). Jak najbardziej popieram różnego typu pokojowe marsze i manifestacje. Ale czy zawsze muszą być partyjne, czy konieczne są przemowy liderów partyjnych? Niestety okazuje się, że tak.

7 maja mógł być dniem, który połączyłby całe pro-europejskie społeczeństwo obywatelskie, a to dlatego, że w ten dzień odbywa się Parada Schumana – manifestacja obywatelska i niepartyjna. Niestety, jak się okazuje, to drugie określenie zniechęciło największe partie opozycyjne, które wybrały marsz organizowany przez KOD, na którym będą mogły się promować. Szkoda, że Parada Schumana – której celem jest promocja idei integracji europejskiej, wzmocnienie pozycji Polski w strukturach europejskich i promocja aktywnego udziału obywateli w życiu publicznym – nie zjednoczyła opozycji. Czy nie lepiej by było, gdyby tego dnia przedstawiciele zarówno KOD, PO, Nowoczesnej, PSL i innych organizacji pozbyli się swoich sztandarów i uczestniczyli w odbywającej się już wiele lat Paradzie Schumana? Przecież hasła obu manifestacji są zbliżone, jeśli nie takie same, a zjednoczony głos byłby zdecydowanie lepiej słyszalny.

Bardzo cenię działania KOD i mam nadzieję, że pozostanie stowarzyszeniem obywatelskim, łączącym i ponadpartyjnym. Szkoda, że tym razem wyszło tak, a nie inaczej. Straci na tym jedno i drugie wydarzenie. Mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjała – wszystkim życzę powodzenia!

Na koniec mam krótki apel:

Droga Opozycjo! Zdaję sobie sprawę, że logo partii jest dla Ciebie ważne i musisz je promować. Jednak robisz to codziennie, naprawdę obywatele znają je na pamięć i czasami mają już dosyć. Są dni i manifestacje, takie jak chociażby Parada Schumana, kiedy możesz pozbyć się swoich legitymacji i stanąć razem, tak po prostu – dla dobra demokratycznej, obywatelskiej i europejskiej Polski!

Czytaj również